Projekt, kontraktor, zakázka, paušál… – ve světě freelancingu se při hledání a domlouvání spolupráce setkáte s řadou termínů. A některé z nich mohou způsobovat komunikační šum či zklamání.
Nedorozumění vznikají třeba proto, že jedna zapojená strana chápe daný pojem jinak než ta druhá a vztahuje k němu odlišná očekávání. Tomu je ale teď konec. Do rukou, resp. před oči :-), se vám totiž dostává mini průvodce, co vám všechny důležité pojmy objasní jednou provždy.
(Mimochodem, sledujte nás na našem Instagramu @freelanceczech, kde se byznys a freelance názvosloví věnujeme ve speciálních příspěvcích. Jasně a stručně v nich vysvětlujeme termíny, které byste rozhodně měli znát.)
Projekt = zakázka, zakázka = projekt
Když jsme v České republice představili freelance.cz jako místo pro online setkávání odběratelů a dodavatelů služeb, naráželi jsme na menší problém.
Některé firmy nevěděli, jak správně uchopit projekt, který u nás mohou zveřejnit. A tápali i živnostníci, kteří se do nabízených projektů mohou zapojit. V tomto modelu spolupráce ale není třeba hledat žádnou vědu.
Projektem se rozumí:
- Z pohledu firmy, která hledá freelancera = poptávka po krátkodobém či dlouhodobém dodávání služeb, po zpracování určitého úkolu (např. vytvoření banneru).
- Z pohledu freelancera = zakázka v jakékoliv formě, tedy přesně určená práce, na kterou si zadavatel projektu najme právě profesionála na volné noze.
Freelancer, kontraktor, živnostník…
…anebo také „IČař“ či OSVČ. Nezáleží na tom, jak nazýváte člověka, který dělá sám na sebe. V našich končinách se význam všech uvedených pojmů překrývá.
Zkrátka se jedná o někoho, kdo poskytuje expertní služby a svou činnost provozuje v rámci živnostenského podnikání. Je to nezávislý profesionál, co se nechá najímat např. na vypracování projektu, o kterém jsme se zmiňovali výše.
K dalším typickým „poznávacím znamením“ freelancera patří samozřejmě fakturace – vystavuje faktury, na jejichž základě mu odběratelé platí za dodané služby.
Není odměna jako odměna: hodinová sazba, paušál, „úkolovka“
A u tématu financí ještě zůstaneme. Dostali jsme se k termínům, které popisují způsoby ohodnocení freelancera. Nejčastější narazíte na:
- Hodinovou sazbu = volnonožec stanoví, kolik stojí hodina jeho práce (pro výpočet minimální částky doporučujeme populární kalkulačku Magdaleny Čevelové), měří čas, který stráví nad vypracováním zakázky, a výsledek pak vyfakturuje objednateli.
- Paušál = suma, kterou odběratel (za)platí za dodávání dohodnutých služeb v určitém období. Bez ohledu na to, kolik hodin tomu zpracovatel věnuje. Dobrým příkladem pro uplatnění paušální sazby je dlouhodobá správa sociálních sítí, u které nelze dopředu přesně říci, jak bude v který měsíc časově náročná.
- Projektovou/úkolovou odměnu = udává konkrétní částku, kterou dodavatel obdrží za vypracování konkrétního úkolu.
(Spolu)práce může vypadat různě
Tak jako v běžném životě, i v tom freelancovském stojí spokojenost na vzájemné domluvě. Neexistují žádné vždy platné „noty“ pro univerzální dokonalou spolupráci, která sedne každému.
A proto dáváme na freelance.cz prostor všem, kteří shánějí odborníka na volné noze – na jednorázovou, několikaměsíční (či dokonce několikaroční) akci, občasnou výpomoc, přesně vymezený úkol… A stejně tak vítáme volnonožce s jakýmikoliv požadavky ohledně zakázek. Finální prezentace sebe sama je na nich.
Neváhejte a registrujte se jako firma nebo jako freelancer ještě dnes. Získáte přístup do unikátního tržiště projektů a zakázek, kde se zaručeně spojíte s těmi správný lidmi.
SDÍLEJTE ČLÁNEK NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH, ať z něj mohou čerpat i vaši přátelé a známí!
Napadají vás další pojmy, které charakterizují freelancing? Napište je do komentářů níže. Rádi je pak přidáme do článku.