Představte si, že sedíte na terase s výhledem na moře, notebook na stole a inspirace všude kolem vás. Realita digitálního nomáda ale není vždy tak idylická. Když vám dojde baterka, vypadne internet nebo zjistíte, že nemáte správný adaptér, začíná boj o přežití, respektive o dodržené deadliny. Jak tomu předejít? Sestavili jsme seznam nezbytností, které vám zajistí hladký průběh práce odkudkoliv.
Technologické vybavení jako alfa a omega digitálního nomádství
Pro většinu freelancerů, a digitální nomády obzvlášť, je technologie základem každodenního fungování. Pokud chcete pracovat dobře odkudkoli, vyplatí se výběru vybavení věnovat trochu času (a peněz).
Notebook a telefon
Notebook je základ – měl by být lehký, kompaktní a zároveň dostatečně výkonný na zvládnutí všech úkolů. Parametry samozřejmě vybírejte podle toho, čím se živíte. Zatímco pro copywriting nepotřebujete extra našlapaný stroj, pro úpravu videí se bez něj neobejdete.
Nezapomeňte také na dlouhou výdrž baterie, protože zásuvka nebude vždy po ruce. Minimálně 8 hodin na jedno nabití je standard. K notebooku se vyplatí mít příslušenství, jako je ochranný obal, externí myš a klávesnice. Pokud se ale chystáte často přesouvat z místa na místo, možná spíš oceníte notebook, na kterém se vám bude pracovat dobře i bez externího příslušenství, které v batohu zabírá místo. To záleží na vašem uvážení.
Smartphone je dalším nenahraditelným pomocníkem. Neslouží jen ke komunikaci s klienty, ale také jako nástroj pro hotspot. Rozhodně se vyplatí na cesty přibalit výkonný telefon s odolným displejem a kvalitním fotoaparátem.
TIP: Při výběru notebooku zvažte také případný upgrade – například možnost výměny baterie nebo rozšíření paměti.
Sluchátka
Další nezbytností jsou sluchátka – pokud často řešíte cally, ujistěte se, že zvládnou odvést dobrou práci i v hlučných kavárnách, letištích nebo coworkingových centrech, kam se pravděpodobně během práce dřív nebo později vydáte. Sluchátka s aktivním potlačením hluku se ale hodí i pro ty, kdo jsou k dispozici pouze písemně, možnost odhlučnění okolí je k nezaplacení.
Dobře je ale ozkoušejte, sluchátka budete mít na uších i několik hodin v kuse a z malého diskomfortu by se mohlo stát nepohodlí, které vám bude odvádět pozornost od práce. Bezdrátová sluchátka jsou pohodlnější, ale drátová se vám nikdy nevybijí v tu nejhorší chvíli. Konečné rozhodnutí je tak na vás.
Za zvážení stojí, jestli nepotřebujete více párů – například menší in-ear sluchátka na cesty a pohodlnější náhlavní model na delší pracovní sezení.
Powerbanka a externí disk
Powerbanka je další položkou, bez které se digitální nomád neobejde. V místech, kde není přístup k elektrické síti, může powerbanka zachránit nejen váš pracovní den, ale i důležité schůzky. Vyberte si model s dostatečně velkou kapacitou, aby zvládl nabít více zařízení najednou, a ideálně takový, který podporuje rychlonabíjení.
Pro práci na cestách se hodí i externí disk. I když dnes většina digitálních nomádů využívá cloudová úložiště, je vždy dobré mít data zálohovaná i offline. SSD je ideální volbou díky rychlosti, odolnosti a spolehlivosti. Pokud cestujete na místa s omezeným přístupem k internetu, budete za tuto zálohu vděční.
TIP: Nezapomeňte si přibalit i univerzální cestovní adaptér, který vás zachrání od spousty trápení. Kromě kompatibility s různými typy zásuvek hledejte modely s integrovanými USB porty. Nesnažte se ale za každou cenu ušetřit a sáhněte raději po ověřených značkách, které vám neusmaží elektroniku.
(Bezpečný) internet vždy po ruce
Stabilní internet je pro digitální nomády skoro tak důležitý jako vzduch. Ne všude však můžete počítat se stabilní a rychlou Wi-Fi. Proto je dobré mít záložní řešení, které vás udrží online, i když podmínky nejsou na jedničku.
Jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak mít internet vždy po ruce, jsou mobilní data, která si nasdílíte pomocí hot spotu. Pořiďte si SIM kartu s globálním tarifem, která vám umožní připojení ve většině zemí světa, nebo si v každé destinaci kupte místní SIMku. Ta je často cenově výhodnější a nabízí lepší podmínky, zejména pokud plánujete zůstat na jednom místě delší dobu.
V případě, že budete připojení na veřejnou Wi-Fi, nezapomínejte na bezpečnost. Práce na veřejných Wi-Fi sítích, například v kavárnách nebo coworkingových centrech, je běžnou součástí nomádského života. Tyto sítě ale nejsou vždy chráněné a mohou představovat riziko pro vaše data. Proto je dobré používat VPN (například NordVPN, Surfshark a podobně), která šifruje vaše připojení a zajišťuje, že vaše citlivé informace, jako jsou například hesla nebo údaje o platebních kartách, zůstanou v bezpečí. VPN také umožňuje přistupovat k obsahu, který by mohl být v některých zemích zablokovaný.
Cestovní pojištění jako naprostá nutnost
Nomádit můžete z vinného sklípku na Moravě, stejně tak se dá vyjet do Vietnamu. Pokud se vydáváte za prací do zahraničí, určitě nezapomeňte na mezinárodní cestovní pojištění. Ať už jde o zdravotní komplikace, ztrátu zavazadel nebo krádež techniky, dobré pojištění vám může ušetřit spoustu stresu i peněz. Vyplatí se nechat poradcem sestavit pojištění na míru, které kryje nejen základní zdravotní péči, ale i případné problémy s vybavením či rušením letů.
A také nezapomeňte, že pokud odjíždíte na dobu delší než 6 měsíců, měli byste se také odhlásit z českého zdravotního pojištění.
TIP: Letíte do exotické země? Informujte se včas, jestli byste si neměli skočit pro očkování, které vám může ušetřit spoustu trápení. Seznam povinných a doporučených očkování najdete na stránkách SZU.
Komunita, díky které zůstanete ve spojení s realitou
Práce na dálku a časté cestování vás často odříznou od běžného sociálního života. Proto je důležité budovat vztahy – ať už s dalšími nomády, nebo místními. Díky tomu se nenecháte pohltit sociální izolací a zůstanete motivovaní i po čase na cestách.
Coworkingová centra jsou skvělým místem, kde se dá nejen dobře pracovat, ale zároveň potkáte podobně smýšlející lidi. Mnoho coworkingů navíc pořádá akce a workshopy, kde se můžete propojit, inspirovat, nebo dokonce najít nové zakázky (pozor jen u fakturování do zahraničí, které je dobré probrat nejprve s daňovým poradcem). Pokud ve městě není coworking, zkuste kavárny, kde pracují další nomádi – i tam vznikají zajímavé kontakty.
TIP: Komunity digitálních nomádů najdete i online. Facebookové skupiny, fóra nebo aplikace jako Meetup spojují lidi, kteří sdílí váš životní styl.
Multiměnový účet, který šetří peníze i nervy
Cestování po světě znamená, že přijdete do kontaktu s různými měnami. V zahraničí můžete platit s minimálními poplatky a bezpečně pomocí multiměnových účtů, jako je například Revolut, které nabízejí výhodné směnné kurzy a nízké nebo nulové poplatky za zahraniční transakce. Ideální je používat platební kartu spojenou s těmito účty, protože eliminuje nutnost časté směny hotovosti. Pro větší bezpečnost při online transakcích využívejte virtuální karty, které lze snadno deaktivovat.
Pomocníci k udržení produktivity
Klíčem k produktivitě je také jasně stanovený režim. I když cestujete, snažte se dodržovat pracovní rutinu – například vyhrazené hodiny na práci, pravidelné přestávky a jasné priority na každý den. To vám pomůže zůstat soustředění a zvládnout vše, co potřebujete, bez zbytečného stresu.
Stejně jako při práci kdekoli jinde nezapomínejte na používání usnadňovačů života v podobě nástrojů na řízení projektů, jako jsou například Trello nebo Asana. Tyto aplikace vám umožní sledovat, co máte hotovo i co vás čeká, a udržet si přehled o svých závazcích, i když pendlujete mezi destinacemi.
Pár tipů, jak se na cestách udržet v psychické i fyzické pohodě
Při dlouhodobém cestování je snadné sklouznout k sedavému způsobu života, což může vést k únavě a zdravotním problémům. Proto je důležité udržovat se v pohybu – začleňte do svého dne cvičení, protahování nebo třeba jen procházky po okolí. Kdybyste chtěli víc motivace, klidně si stáhněte nějakou z řady fitness aplikací, které vás nakopnou k troše pohybu.
Další neřestí je strava – každodenní stravování v restauracích nebo fast foodech může být lákavé, ale tělo vám nepoděkuje. Pokud máte možnost, vařte si co nejčastěji sami – i v jednoduchých podmínkách lze připravit zdravé jídlo.
V neposlední řadě nezapomínejte na kvalitní spánek. Investice do masky na oči nebo kvalitních špuntů vás může zachránit před spoustou stresu a probdělých nocí.
Jak jsme si probrali v samostatném článku, je digitální nomádství skvělou příležitostí, jak spojit práci a cestování. Přesto nejde o idylku na pláži, ale celý proces vyžaduje dobré plánování a správné nástroje. S vhodným vybavením a trochou organizace však v pohodě zvládnete pracovat odkudkoliv, aniž byste slevili z kvality odváděné práce, tak proč této možnosti nevyužít, dokud můžete.